Ekonomi

Türk somonu İspanya’da tanıtıldı

Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nden (DKİB) yapılan yazılı açıklamada, DKİB’in 24-27 Nisan tarihlerinde Barselona’da düzenlenen Seafood Expo Global fuarında Türk somonunun tanıtımı için stant açıldı.

Fuarda Türk somonuna ilgi olduğu belirtilen açıklamada, DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın değerlendirmelerine yer verildi.

Türk somonunun son yıllarda dış pazarlarda oldukça beğenildiğine işaret eden Gürdoğan, talep doğrultusunda ihracatın her ay arttığını vurguladı.

Ürünün dış pazarlardaki marka bilinirliğini artırmak amacıyla her yıl İspanya’da düzenlenen su işleri fuarına katıldıklarını kaydeden Gürdoğan, bu yıl da bölge firmalarının fuara yoğun ilgi gösterdiğine dikkat çekti.

Gürdoğan, gelen talebi karşılayabilmek için denizlerdeki kafes üretim alanlarının hızla artırılması ve bu alanların etkin ihracat yapan firmalara tahsis edilmesi gerektiğine değindi.

Sürmene Çamburnu’ndaki eski tersane bölgesinin Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’ne ve yanına alabalık yavru üretim ve kuluçkahane yapılmasını talep eden Gürdoğan, bunun hızla hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

kurucasilehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu