Haber

Kategori 5’e yükseltilen Otis Kasırgası Meksika’ya indi

Meksika’da kategori 5’e yükselen ve “yıkıcı olabileceği” uyarısı yapılan Otis Kasırgası, ülkenin güneyindeki sahil kenti Acapulco’ya ulaştı.

Guerrero eyaletinin 1 milyon nüfuslu kenti Acapulco, bölgeye doğru ilerledikçe kategori 5’e güçlenen Otis Kasırgası’na karşı önlem aldı.

5’inci kategoriye yükseldikten sonra karaya çıkan kasırganın etkisiyle yağışlar artarken, halk kasırga uyarıları kapsamında sahilleri boşalttı.

Guerrero eyaleti, kasırganın olası yıkıcı etkilerine karşı 396 geçici barınak kurulması için çalışmalara başlandığını duyurdu.

“En üst düzeyde alarmdayız”

Acapulco Belediye Başkanı Abelina Lopez, Pauline Kasırgası’nın 1997’de kentte 200’den fazla kişinin ölümüne neden olduğunu hatırlatarak, “en yüksek alarm seviyesinde” olduklarını kaydetti.

Arama kurtarma tedbirleri kapsamında Meksika ordusu ve donanmasından 8 binden fazla asker bölgeye sevk edilirken, bölgedeki limanlar da geçici olarak kapatıldı.

450 kilometrelik alanda etkili olabileceği belirtildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden dün yapılan açıklamada, “Otis’in bu akşam hızla kıyı bölgesine yaklaşmasıyla Meksika’nın güneyi için bir kabus senaryosu gelişiyor.” uyarısı verildi.

Açıklamada, Otis’in rüzgar hızının saatte 260 kilometreye ulaşabileceğine dikkat çekilirken, kasırganın güneydeki Punta Maldonado bölgesinden yaklaşık 450 kilometrelik bir alanda etkili olabileceği belirtildi. ülke Zihuatanejo’ya.

Saffir-Simpson Kasırga Ölçeğine göre 1. kategoride derecelendirilen kasırgaların rüzgar hızı saatte 118-153 kilometreye ulaşırken, 5. kategoride derecelendirilen kasırgaların rüzgar hızı saatte en az 249 kilometreye ulaşıyor.

haber-cildir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu